Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000749K9500A9L
Y000749K9500A9L
Part No.:
Y000749K9500A9L
Datasheet:
ShinYuaY000749K9500A9L.pdf
Description:
RES 49.95K OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Resistance:
49.95 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power(Watts):
0.6W
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.300 L x 0.105 W (7.62mm x 2.67mm)
NumberofTerminations:
0.336 (8.53mm)