Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0015250R000Q0L
Y0015250R000Q0L
Part No.:
Y0015250R000Q0L
Datasheet:
ShinYuaY0015250R000Q0L.pdf
Description:
RES 250 OHM 1/4W 0.02% AXIAL
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±0.02%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±8ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.160 Dia x 0.375 L (4.06mm x 9.53mm)