Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0015500R000A0L
Y0015500R000A0L
Part No.:
Y0015500R000A0L
Datasheet:
ShinYuaY0015500R000A0L.pdf
Description:
RES 500 OHM 1/4W 0.05% AXIAL
Resistance:
500 Ohms
Tolerance:
±0.05%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±8ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.160 Dia x 0.375 L (4.06mm x 9.53mm)