Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001940K2000F9L
Y001940K2000F9L
Part No.:
Y001940K2000F9L
Datasheet:
ShinYuaY001940K2000F9L.pdf
Description:
RES 40.2K OHM 0.3W 1% AXIAL
Resistance:
40.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.3W
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.375 Dia x 0.625 L (9.53mm x 15.88mm)