Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0019500R500T9L
Y0019500R500T9L
Part No.:
Y0019500R500T9L
Datasheet:
ShinYuaY0019500R500T9L.pdf
Description:
RES 500.5 OHM 0.3W 0.01% AXIAL
Resistance:
500.5 Ohms
Tolerance:
±0.01%
Power(Watts):
0.3W
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.375 Dia x 0.625 L (9.53mm x 15.88mm)