Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00195R00000B0L
Y00195R00000B0L
Part No.:
Y00195R00000B0L
Datasheet:
ShinYuaY00195R00000B0L.pdf
Description:
RES 5 OHM .3W .1% AXIAL
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.3W
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.375 Dia x 0.625 L (9.53mm x 15.88mm)