Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0021165K000B9L
Y0021165K000B9L
Part No.:
Y0021165K000B9L
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaY0021165K000B9L.pdf
Description:
RES 165K OHM 3/4W 0.1% RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Series:
VSR
Resistance:
165 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.75W, 3/4W
Features:
Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±8ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.820 L x 0.160 W (20.83mm x 4.06mm)
NumberofTerminations:
0.413 (10.49mm)