Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002250R0000B0L
Y002250R0000B0L
Part No.:
Y002250R0000B0L
Datasheet:
ShinYuaY002250R0000B0L.pdf
Description:
RES 50 OHM 1W 0.1% RADIAL
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
1W
TemperatureCoefficient:
±8ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.200 L x 0.260 W (30.48mm x 6.60mm)
NumberofTerminations:
0.413 (10.49mm)