Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00628K98000Q0L
Y00628K98000Q0L
Part No.:
Y00628K98000Q0L
Datasheet:
ShinYuaY00628K98000Q0L.pdf
Description:
RES 8.98K OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Resistance:
8.98 kOhms
Tolerance:
±0.02%
Power(Watts):
0.6W
TemperatureCoefficient:
±1ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.300 L x 0.105 W (7.62mm x 2.67mm)
NumberofTerminations:
0.336 (8.53mm)