Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007755K5555T0L
Y007755K5555T0L
Part No.:
Y007755K5555T0L
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaY007755K5555T0L.pdf
Description:
RES 55.5555K OHM 0.6W 0.01% RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Series:
VH
Resistance:
55.5555 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power(Watts):
0.6W
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.435 L x 0.185 W (11.05mm x 4.70mm)
NumberofTerminations:
0.430 (10.92mm)