Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00893K01000BP0L
Y00893K01000BP0L
Part No.:
Y00893K01000BP0L
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaY00893K01000BP0L.pdf
Description:
RES 3.01K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Series:
RNC90Y
Resistance:
3.01 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.6W
Features:
Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.300 L x 0.105 W (7.62mm x 2.67mm)
NumberofTerminations:
0.336 (8.53mm)