Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y009520R0000B9L
Y009520R0000B9L
Part No.:
Y009520R0000B9L
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaY009520R0000B9L.pdf
Description:
RES 20 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Series:
VTA56Z
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±0.2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.260 Dia x 0.356 L (6.60mm x 9.04mm)