Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y073310K5800T0L
Y073310K5800T0L
Part No.:
Y073310K5800T0L
Manufacturer:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaY073310K5800T0L.pdf
Description:
RES 10.58K OHM 10W 0.01% RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
VFP-3
ProductStatus:
Active
Resistance:
10.58 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power(Watts):
10W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.575 L x 0.276 W (40.01mm x 7.01mm)
NumberofTerminations:
0.803 (20.40mm)