Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07340R40000J0L
Y07340R40000J0L
Part No.:
Y07340R40000J0L
Manufacturer:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaY07340R40000J0L.pdf
Description:
RES 0.4 OHM 10W 5% RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
VFP-4
ProductStatus:
Active
Resistance:
400 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
10W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.575 L x 0.276 W (40.01mm x 7.01mm)
NumberofTerminations:
0.803 (20.40mm)