Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0771500R000V9L
Y0771500R000V9L
Part No.:
Y0771500R000V9L
Manufacturer:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaY0771500R000V9L.pdf
Description:
RES 500 OHM 1W 0.005% RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
RCK
ProductStatus:
Active
Resistance:
500 Ohms
Tolerance:
±0.005%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.575 L x 0.138 W (14.61mm x 3.50mm)
NumberofTerminations:
0.413 (10.49mm)