Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078960K0000T0L
Y078960K0000T0L
Part No.:
Y078960K0000T0L
Datasheet:
ShinYuaY078960K0000T0L.pdf
Description:
RES 60K OHM 0.01% 0.3W RADIAL
Series:
VSR
Resistance:
60 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power(Watts):
0.3W
Features:
Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±8ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.300 L x 0.105 W (7.62mm x 2.67mm)
NumberofTerminations:
0.336 (8.53mm)