Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y087551R5090Q9L
Y087551R5090Q9L
Part No.:
Y087551R5090Q9L
Datasheet:
ShinYuaY087551R5090Q9L.pdf
Description:
RES 51.509 OHM 0.02% 0.3W RADIAL
Resistance:
51.509 Ohms
Tolerance:
±0.02%
Power(Watts):
0.3W
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.228 L x 0.087 W (5.80mm x 2.20mm)
NumberofTerminations:
0.256 (6.50mm)