Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y092660R0000T9L
Y092660R0000T9L
Part No.:
Y092660R0000T9L
Package:
TO-220-4
Datasheet:
ShinYuaY092660R0000T9L.pdf
Description:
RES 60 OHM 8W 0.01% TO220-4
  • Related Categories
Package/Case:
TO-220-4
Series:
VPR221
Resistance:
60 Ohms
Tolerance:
±0.01%
Power(Watts):
8W
Features:
Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Size/Dimension:
TO-220
Height-Seated(Max):
0.400 L x 0.150 W (10.16mm x 3.81mm)
NumberofTerminations:
0.845 (21.46mm)