Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09410R05000D9L
Y09410R05000D9L
Part No.:
Y09410R05000D9L
Datasheet:
ShinYuaY09410R05000D9L.pdf
Description:
RES 0.05 OHM 0.5% 2W RADIAL
Series:
VCS202
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
2W
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
Height-Seated(Max):
1.240 L x 0.177 W (31.50mm x 4.50mm)
NumberofTerminations:
0.512 (13.00mm)