Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09420R50000A9L
Y09420R50000A9L
Part No.:
Y09420R50000A9L
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaY09420R50000A9L.pdf
Description:
RES 0.5 OHM 2W .05% RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Series:
VCS232
Resistance:
500 mOhms
Tolerance:
±0.05%
Power(Watts):
2W
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.240 L x 0.177 W (31.50mm x 4.50mm)
NumberofTerminations:
0.512 (13.00mm)