Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09420R50000B9L
Y09420R50000B9L
Part No.:
Y09420R50000B9L
Datasheet:
ShinYuaY09420R50000B9L.pdf
Description:
RES 0.5 OHM 2W .1% RADIAL
Resistance:
500 mOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
2W
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.240 L x 0.177 W (31.50mm x 4.50mm)
NumberofTerminations:
0.512 (13.00mm)