Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09430R25000F0L
Y09430R25000F0L
Part No.:
Y09430R25000F0L
Datasheet:
ShinYuaY09430R25000F0L.pdf
Description:
RES 0.25 OHM 10W 1% RADIAL
Series:
VCS302
Resistance:
250 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
10W
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±3ppm/°C
Height-Seated(Max):
1.340 L x 0.210 W (34.04mm x 5.33mm)
NumberofTerminations:
1.024 (26.01mm)