Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09440R70000B9L
Y09440R70000B9L
Part No.:
Y09440R70000B9L
Manufacturer:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaY09440R70000B9L.pdf
Description:
RES 0.7 OHM 10W 0.1% RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
VCS332
ProductStatus:
Active
Resistance:
700 mOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
10W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±3ppm/°C
OperatingTemperature:
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.340 L x 0.210 W (34.04mm x 5.33mm)
NumberofTerminations:
1.024 (26.01mm)