Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09441R00000D0L
Y09441R00000D0L
Part No.:
Y09441R00000D0L
Datasheet:
ShinYuaY09441R00000D0L.pdf
Description:
RES 1 OHM 10W 0.5% RADIAL
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
10W
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
Height-Seated(Max):
1.340 L x 0.210 W (34.04mm x 5.33mm)
NumberofTerminations:
1.024 (26.01mm)