Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09590R01000F0L
Y09590R01000F0L
Part No.:
Y09590R01000F0L
Manufacturer:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaY09590R01000F0L.pdf
Description:
RES 0.01 OHM 10W 1% RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
VCS301
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
10W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±10ppm/°C
OperatingTemperature:
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.340 L x 0.210 W (34.04mm x 5.33mm)
NumberofTerminations:
1.063 (27.00mm)