Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09590R03900F9L
Y09590R03900F9L
Part No.:
Y09590R03900F9L
Datasheet:
ShinYuaY09590R03900F9L.pdf
Description:
RES 0.039 OHM 10W 1% RADIAL
Series:
VCS301
Resistance:
39 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
10W
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±10ppm/°C
Height-Seated(Max):
1.340 L x 0.210 W (34.04mm x 5.33mm)
NumberofTerminations:
1.063 (27.00mm)