Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09601R00000F0L
Y09601R00000F0L
Part No.:
Y09601R00000F0L
Datasheet:
ShinYuaY09601R00000F0L.pdf
Description:
RES 1 OHM 10W 1% RADIAL
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
10W
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
Height-Seated(Max):
1.340 L x 0.210 W (34.04mm x 5.33mm)
NumberofTerminations:
1.063 (27.00mm)