Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y144261K4400T0L
Y144261K4400T0L
Part No.:
Y144261K4400T0L
Datasheet:
ShinYuaY144261K4400T0L.pdf
Description:
RES 61.44K OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Resistance:
61.44 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.295 L x 0.098 W (7.50mm x 2.50mm)
NumberofTerminations:
0.315 (8.00mm)