Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14531K60000B0L
Y14531K60000B0L
Part No.:
Y14531K60000B0L
Datasheet:
ShinYuaY14531K60000B0L.pdf
Description:
RES 1.6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Resistance:
1.6 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.6W
TemperatureCoefficient:
±0.2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.300 L x 0.105 W (7.62mm x 2.67mm)
NumberofTerminations:
0.336 (8.53mm)