Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14680R30000F9L
Y14680R30000F9L
Part No.:
Y14680R30000F9L
Manufacturer:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaY14680R30000F9L.pdf
Description:
RES 0.3 OHM 10W 1% RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
VFP4Z
ProductStatus:
Active
Resistance:
300 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
10W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±0.2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.575 L x 0.276 W (40.00mm x 7.00mm)
NumberofTerminations:
0.803 (20.40mm)