Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14682R00000D9L
Y14682R00000D9L
Part No.:
Y14682R00000D9L
Datasheet:
ShinYuaY14682R00000D9L.pdf
Description:
RES 2 OHM 10W 0.5% RADIAL
Resistance:
2 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
10W
TemperatureCoefficient:
±0.2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.575 L x 0.276 W (40.00mm x 7.00mm)
NumberofTerminations:
0.803 (20.40mm)