Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y160810R0000Q0L
Y160810R0000Q0L
Part No.:
Y160810R0000Q0L
Manufacturer:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaY160810R0000Q0L.pdf
Description:
RES 10 OHM 2W .02% RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
VCS232Z
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.02%
Power(Watts):
2W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±0.2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.240 L x 0.177 W (31.50mm x 4.50mm)
NumberofTerminations:
0.512 (13.00mm)