Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y160820R0000Q0L
Y160820R0000Q0L
Part No.:
Y160820R0000Q0L
Datasheet:
ShinYuaY160820R0000Q0L.pdf
Description:
RES 20 OHM 2W .02% RADIAL
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±0.02%
Power(Watts):
2W
TemperatureCoefficient:
±0.2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.240 L x 0.177 W (31.50mm x 4.50mm)
NumberofTerminations:
0.512 (13.00mm)