Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y17491K50000B9L
Y17491K50000B9L
Part No.:
Y17491K50000B9L
Datasheet:
ShinYuaY17491K50000B9L.pdf
Description:
RES 1.5K OHM .3W .1% AXIAL
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.3W
TemperatureCoefficient:
±0.2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.375 Dia x 0.625 L (9.53mm x 15.88mm)