Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y6072120R000B9L
Y6072120R000B9L
Part No.:
Y6072120R000B9L
Datasheet:
ShinYuaY6072120R000B9L.pdf
Description:
RES 120 OHM 1/5W .1% RADIAL
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.2W, 1/5W
TemperatureCoefficient:
±0.2ppm/°C
Height-Seated(Max):
0.415 L x 0.162 W (10.54mm x 4.11mm)
NumberofTerminations:
0.395 (10.03mm)