TE Connectivity Passive Product YR1B18R7CC
YR1B18R7CC
Part No.:
YR1B18R7CC
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaYR1B18R7CC.pdf
Description:
RES 18.7 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
YR, Neohm
ProductStatus:
Active
Resistance:
18.7 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±15ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)