Vishay General Semiconductor - Diodes Division Z4KE100AHE3/54
Z4KE100AHE3/54
Part No.:
Z4KE100AHE3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
ShinYuaZ4KE100AHE3/54.pdf
Description:
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±5%
Part Status:
Obsolete
Power - Max:
1.5 W
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
500 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 150°C
Operating Temperature:
100 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 76 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1 V @ 500 mA