Vishay General Semiconductor - Diodes Division Z4KE140AHE3/73
Z4KE140AHE3/73
Part No.:
Z4KE140AHE3/73
Datasheet:
ShinYuaZ4KE140AHE3/73.pdf
Description:
DIODE ZENER 140V 1.5W DO204AL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
Automotive, AEC-Q101
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.5 W
Package / Case:
900 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 150°C
Operating Temperature:
140 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 106.4 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1 V @ 500 mA