Vishay General Semiconductor - Diodes Division ZGL41-120-E3/97
ZGL41-120-E3/97
Part No.:
ZGL41-120-E3/97
Datasheet:
ZGL41-120-E3/97.pdf
Description:
DIODE ZENER 120V 1W GL41
Tolerance:
±10%
Power - Max:
1 W
Package / Case:
380 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 150°C
Operating Temperature:
120 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 91.2 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA