Vishay General Semiconductor - Diodes Division ZMY11-GS18
ZMY11-GS18
Part No.:
ZMY11-GS18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Datasheet:
ShinYuaZMY11-GS18.pdf
Description:
DIODE ZENER 11V 1W DO213AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±5%
Part Status:
Active
Power - Max:
1 W
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
7 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
175°C
Operating Temperature:
11 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 8.5 V