Vishay General Semiconductor - Diodes Division ZMY6V8-GS18
ZMY6V8-GS18
Part No.:
ZMY6V8-GS18
Datasheet:
ShinYuaZMY6V8-GS18.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 1W DO213AB
Tolerance:
±5%
Part Status:
Active
Power - Max:
1 W
Package / Case:
2 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
175°C
Operating Temperature:
6.8 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 3 V