Vishay General Semiconductor - Diodes Division ZPY7V5-TR
ZPY7V5-TR
Part No.:
ZPY7V5-TR
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
ShinYuaZPY7V5-TR.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 1.3W DO41
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±5%
Part Status:
Active
Power - Max:
1.3 W
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
1 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
175°C
Operating Temperature:
7.5 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 5 V