Solid State Inc. 10RIA120
10RIA120
Part No.:
10RIA120
Manufacturer:
Solid State Inc.
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-208AA, TO-48-3, Stud
Datasheet:
ShinYua10RIA120.pdf
Description:
SCR THYRISTOR 25 AMP TO 48
Packaging:
Bulk
Series:
10RIA
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1.2 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
60 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.75 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
10 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
25 A
Current-Hold(Ih)(Max):
100 mA
Current-OffState(Max):
10 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
225A, 240A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-65°C ~ 125°C (TJ)
MountingType:
Stud Mount
Category:
Thyristors - SCRs
Datasheet:
ShinYua10RIA120.pdf
1. How to order 10RIA120 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 10RIA120 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 10RIA120?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 10RIA120.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 10RIA120 pin diagram, 10RIA120 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 10RIA60 10RIA20 10RIA120 10RIA40 10RIA10
Part Number 10RIA60 10RIA20 10RIA120 10RIA40 10RIA10
Manufacturer Solid State Inc. Solid State Inc. Solid State Inc. Solid State Inc. Solid State Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 10RIA 10RIA 10RIA 10RIA 10RIA
ProductStatus Active Active Active Active Active
Voltage-OffState 1.2 kV 1.2 kV 1.2 kV 1.2 kV 1.2 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max) 2 V 2 V 2 V 2 V 2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max) 60 mA 60 mA 60 mA 60 mA 60 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max) 1.75 V 1.75 V 1.75 V 1.75 V 1.75 V
Current-OnState(It(AV))(Max) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
Current-OnState(It(RMS))(Max) 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A
Current-Hold(Ih)(Max) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
Current-OffState(Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm) 225A, 240A 225A, 240A 225A, 240A 225A, 240A 225A, 240A