Bourns Inc. 1130-561K-RC
1130-561K-RC
Part No.:
1130-561K-RC
Datasheet:
ShinYua1130-561K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 560UH 4A 205 MOHM TH
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
4 A
DCResistance(DCR):
205mOhm Max
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test:
1 kHz
Datasheet:
ShinYua1130-561K-RC.pdf
1. How to order 1130-561K-RC on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1130-561K-RC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1130-561K-RC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1130-561K-RC.
Image 1130-101K-RC 1130-472K-RC 1130-152K-RC 1130-561K-RC 1130-100K-RC
Part Number 1130-101K-RC 1130-472K-RC 1130-152K-RC 1130-561K-RC 1130-100K-RC
Inductance 560 µH 560 µH 560 µH 560 µH 560 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
CurrentRating(Amps) 4 A 4 A 4 A 4 A 4 A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 205mOhm Max 205mOhm Max 205mOhm Max 205mOhm Max 205mOhm Max
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz