Hammond Manufacturing 1590BFBK
1590BFBK
Part No.:
1590BFBK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Boxes
Package:
Datasheet:
ShinYua1590BFBK.pdf
Description:
BOX ALUM BLACK 4.409L X 2.382W
Packaging:
Bulk
Series:
1590F
ProductStatus:
Active
ContainerType:
Box
Size/Dimension:
4.409 L x 2.382 W (111.99mm x 60.50mm)
Height:
1.280 (32.51mm)
Area(LxW):
10.4in² (67cm²)
Design:
Cover Included
Material:
Metal, Aluminum
Color:
Black
Thickness:
0.080 (2.03mm)
Features:
EMI Shielded, Mounting Flange
Ratings:
IP54
Category:
Boxes
Datasheet:
ShinYua1590BFBK.pdf
1. How to order 1590BFBK on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1590BFBK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1590BFBK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1590BFBK.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1590BFBK pin diagram, 1590BFBK datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1590JF 1590LBF 1590LLBFBK 1590BFBK 1590QF
Part Number 1590JF 1590LBF 1590LLBFBK 1590BFBK 1590QF
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 1590F 1590F 1590F 1590F 1590F
ProductStatus Active Active Active Active Active
ContainerType Box Box Box Box Box
Size/Dimension 4.409 L x 2.382 W (111.99mm x 60.50mm) 4.409 L x 2.382 W (111.99mm x 60.50mm) 4.409 L x 2.382 W (111.99mm x 60.50mm) 4.409 L x 2.382 W (111.99mm x 60.50mm) 4.409 L x 2.382 W (111.99mm x 60.50mm)
Height 1.280 (32.51mm) 1.280 (32.51mm) 1.280 (32.51mm) 1.280 (32.51mm) 1.280 (32.51mm)
Area(LxW) 10.4in² (67cm²) 10.4in² (67cm²) 10.4in² (67cm²) 10.4in² (67cm²) 10.4in² (67cm²)
Design Cover Included Cover Included Cover Included Cover Included Cover Included
Material Metal, Aluminum Metal, Aluminum Metal, Aluminum Metal, Aluminum Metal, Aluminum
Color Black Black Black Black Black
Thickness 0.080 (2.03mm) 0.080 (2.03mm) 0.080 (2.03mm) 0.080 (2.03mm) 0.080 (2.03mm)