Microchip Technology 15KPA100AE3/TR13
15KPA100AE3/TR13
Part No.:
15KPA100AE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
ShinYua15KPA100AE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 161.3VC P600
  • Related Categories
Package/Case:
P600, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
100V
Voltage-Breakdown(Min):
111.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
161.3V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
93.6A
Power-PeakPulse:
15000W (15kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)