Microchip Technology 1N5556/TR
1N5556/TR
Part No.:
1N5556/TR
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-13
Datasheet:
ShinYua1N5556/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 40.3VWM 63.5VC DO13
  • Related Categories
Package/Case:
DO-13
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
40.3V
Voltage-Breakdown(Min):
43.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
63.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
24A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)