Microchip Technology 1N5629AE3
1N5629AE3
Part No.:
1N5629AE3
Datasheet:
1N5629AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO13
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500/500
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
5.8V
Voltage-Breakdown(Min):
6.45V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
10.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
143A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TA)