Microchip Technology 1N5630A/TR
1N5630A/TR
Part No.:
1N5630A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-13
Datasheet:
ShinYua1N5630A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO13
  • Related Categories
Package/Case:
DO-13
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
6.4V
Voltage-Breakdown(Min):
7.13V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
11.3V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
132A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)