Microchip Technology 1N5652/TR
1N5652/TR
Part No.:
1N5652/TR
Datasheet:
ShinYua1N5652/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 50.2VWM 89VC DO13
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
50.2V
Voltage-Breakdown(Min):
55.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
89V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
16.9A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TA)